31 października klasa 5a wybrała się do Muzeum Etnograficznego na lekcję pt. "Wszyscy świętujemy: święta zmarłych".
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ludzie w różnych częściach świata wspominają tych, którzy odeszli. Poznali m.in. polskie Zaduszki i kolorowe meksykańskie święto Día de los Muertos. Dowiedzieli się, że chociaż te tradycje wyglądają inaczej, wszystkie mają wspólny cel - pamięć o zmarłych i okazywanie im szacunku. Rozmawiali również o emocjach związanych ze stratą - o smutku, tęsknocie, ale też o radości ze wspomnień o bliskich osobach. Na zakończenie zajęć wykonali meksykańskie ozdoby - lampiony, inspirowane świętem Día de los Muertos. Gotowe prace, piękne i kolorowe, uczniowie wzięli do domów.
Lekcja w muzeum była ciekawa i pomogła uczniom zrozumieć, jak różne kultury świętują pamięć o zmarłych.
Tekst: p. A. Urban